Uzdrowiskowe leczenie dzieci i młodzieży, które „Uzdrowisko Szczawno – Jedlina” S.A. prowadzi od ponad 40 lat, jest wspaniałą alternatywa dla klasycznego leczenia farmakologicznego.
Aby wyjechać do sanatorium czy szpitala dziecięcego w ramach skierowania z NFZ, dziecko nie musi zmagać się z poważną chorobę. Polskie prawo gwarantuje bezpłatne leczenie sanatoryjne dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 roku życia.
Kiedy dziecko często choruje, narażone jest na infekcje, ma alergię czy astmę, powinno zgłosić się do lekarza prowadzącego i poprosić o skierowanie dla dziecka na leczenie do Uzdrowiska. Wyjazd do szpitala uzdrowiskowego czy sanatorium jest doskonałym sposobem na wyleczenie z nawracających przeziębień, zapaleń dróg oddechowych czy angin. Niejednokrotnie okazuje się, że zmiana klimatu wystarczy, by często chorujące dziecko nabrało odporności.
Dziecięcy Szpital uzdrowiskowy MIESZKO z oddziałem sanatoryjnym w Szczawnie Zdroju to nowoczesny, oddany w 2015 roku obiekt dostosowany do potrzeb dzieci, bez barier architektonicznych z całodobowa opieką medyczną. W Szpitalu realizujemy 27 dniowe turnusy w zakresie leczenia szpitalnego dzieci w wieku od 3 do 18 lat, 14 dniowe turnusy z dofinansowaniem PCPR/PFRON oraz komercyjne pobyty profilaktyczne i rehabilitacyjne dla dzieci wraz z opiekunami.
LECZENIE UZDROWISKOWE – UNIKATOWE ŹRÓDŁA – ZABYTKOWA ARCHITEKTURA
„Uzdrowisko Szczawno – Jedlina” S.A. to jedno z najstarszych Uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Podgórski, lekko bodźcowy, łagodny i orzeźwiający klimat korzystnie wpływa na proces leczenia u najmłodszych. Do największych walorów miasta należą wody lecznicze, są to szczawy wodorowęglanowo – sodowo – wapniowo – magnezowe pochodzące z ujęć Mieszko Dąbrówka, Młynarz i Marta.
Wody lecznicze stosowane są w Uzdrowisku do kuracji pitnej, inhalacji i kąpieli zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. O właściwościach leczniczych wymienionych wód przy stosowaniu ich do kuracji pitnej decyduje zawartość wodorowęglanów sodu, wapnia i magnezu oraz dwutlenek węgla. Picie wody zgodnie ze wskazaniami lekarskimi powoduje alkalizację treści żołądkowej, wzrost rezerwy alkalicznej krwi i obniżenie kwasu moczowego w organizmie. Przy zastosowaniu wody do inhalacji następuje częściowe odgazowanie dwutlenku węgla i oddziaływanie oczyszczające i przeciwzapalne na drogi oddechowe.
PIĘKNE POŁOŻENIE – LOKALNA TURYSTYKA – ZIELONE MIASTO – AKTYWNY WYPOCZYNEK DLA DZIECI I DOROSŁYCH
W krajobrazie otaczającym miasto dominują rozległe drzewostany głównie świerkowe a także buczyny i jaworzyny. Na terenie gminy szczano zdrój znajduje się ponad 100 pomników przyrody .Do najważniejszych elementów zieleni w Szczawnie Zdroju należą dwa zabytkowe parki – Park Zdrojowy i Park Szwedzki oraz Park Leśny Wzgórze Gedymina. W Parku Zdrojowym im Henryka Wieniawskiego znajduje się ponad 127 gatunków drzew i odmian krzewów w tym gatunki egzotyczne (miłorząb dwuklapkowy czy cyprysik błotny).
LECZENIE UZDROWISKOWE – EDUKACJA I EKOLOGIA – POKAŻ DZIECKU ZAPACHY
W pobliżu Szpitala Dziecięcego MIESZKO w Szczawnie Zdroju znajdują się korty tenisowe ze szkółka tenisową, stadnina koni ze szkółką jeździecką a w Parku Szwedzkim ścieżki edukacyjno – ekologiczne dla dzieci i dorosłych. Celem powstałej w 2018 roku ścieżki edukacyjno- ekologicznej, jest podkreślenie ekologicznego aspektu otaczającej przyrody. Na trasie ścieżki znajdują się przystanki z tablicami, które informują o historii parku, ptactwie wodnym zamieszkującym park a kolejne przystanki to miejsca przyciągające uwagę dzieci (zmurszałe drzewo, drewniane cymbały, stacja zmysłów, wir wodny, obrotowy kamień, łąka z gatunkami roślin miododajnych, ule, punkt widokowy, pryzmat, leśny przystanek, ścieżka zmysłów i tablice złudzeń). Na terenie Parku Leśnego Wzgórze Gedymina na Słonecznej Polanie w Szczawnie – Zdroju istnieje kompleks rekreacyjno – sportowy ze ścianką wspinaczkową, siłownią zewnętrzną  oraz ogrodzonym placem zabaw dla dzieci wyposażony w urozmaicone urządzenia zabawowe.
Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na leczenie do Dziecięcego Szpitala MIESZKO w Szczawnie Zdroju, które jest obiektem Spółki Uzdrowisko Szczawno – Jedlina.