Rząd przeznaczy milion osiemset tysięcy złotych na odbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju. Deklaracja padła z ust premiera Mateusza Morawieckiego, który odwiedził dziś uzdrowisko.
Dziękujemy!

Po ponad 16 miesiącach od spalenia Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie – Zdroju i po niespełna 5 miesiącach od objęcia funkcji Prezesa w Uzdrowisku Szczawno Jedlina S.A. przez Panią Barbarę Grzegorczyk, ruszyła odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczanie Zdroju.
Prace odtworzenia oryginalnej konstrukcji dachu rozplanowane są na okres 10 miesięcy.
Ze względu na olbrzymi rozmiar połaci dachowej – ponad 3 758 m2 , prace prowadzone są etapowo.
Obecnie odbudowywana jest więźba dachowa nad częścią parterową budynku.
Po pożarze, który wybuchł w Zakładzie z 4 na 5 marca ubiegłego roku z pierwotnego dachu i więźby dachowej, nic się nie zachowało.
Na plac budowy, którym jest obecnie teren Zakładu Przyrodoleczniczego dostarczono pierwszą partię drewna z planowanych ponad 100 m3 przeznaczonych na ten etap. Drewno wykorzystane będzie do budowy konstrukcji nośnej dachu. Planowana jest odbudowa dachu w jej oryginalnej formie z 1938 roku.
Nowo projektowana więźba dachowa wykonana będzie z drewna impregnowanego w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Dach zostanie przykryty dachówką ceramiczną karpiówką układaną na podwójną koronkę, natomiast na kopule dachówką ceramiczną karpiówką wieżową.

Zakład Przyrodoleczniczy w liczbach:
– kubatura budynku 28 087 m2
– powierzchnia zabudowy budynku: 2 923 m2
– powierzchnia dachu: 3 758 m2
– długość budynku maks. 110 m
– szerokość budynku maks. 50 m
– wysokość budynku do 14,50 m
– liczba kondygnacji od 3 do 2 nadziemnych i 1 podziemna

Zakład Przyrodoleczniczy to obok Pijalni Wód Mineralnych, główny pod względem funkcjonalnym i jeden z ważniejszych pod względem kompozycyjnym obiekt Uzdrowiska. Usytuowany jest w historycznym centrum Szczawna – Zdroju. W miejscu obecnego obiektu odkryto źródło o właściwościach leczniczych, nazwane „Źródłem Luizy”.
W połowie XIX wieku powstała budowla – pierwotny zakład kąpielowy i ujęcie źródła. W 1901 – 1902 R. Hochbergowie wznieśli, wg planów królewskich radców budowlanych z Berlina: Schmiedena i Herzberga, zakład kąpielowy „Łazienki Luizy”.
Wyposażono go w nowoczesne kabiny zabiegowe, gabinety fizykoterapii, gabinet pneumatyczny.
W 1938 r. zakład kąpielowy rozbudowano w kierunku zachodnim. We wnętrzach zachował się oryginalny klasycyzujący wystój holi, korytarzy, i poczekalni w postaci dekoracji sztukatorskiej ścian i stropów, płaskorzeźb Asklepiosa i Higieji, będących kopiami fragmentów fryzu partenońskiego, metalowych odlewów ze scenami mitologicznymi i alegorycznymi umieszczonych w supraportach drzwi inhalatorium, mosiężnych i szklanych żyrandoli oraz kinkietów.
Aktualnie frontowa ściana budynku przypomina wyglądem świątynię grecką, nad wejściem widnieje rok budowy budynku napisany cyframi rzymskimi. Na frontowej ścianie po prawej stronie umieszczona została tablica z nazwiskami zasłużonych dla kultury Polaków, którzy korzystali z uzdrowiskowej mocy tego miejsca.
Na tyłach Zakładu Przyrodoleczniczego znajduje się pralnia uzdrowiskowa z przełomu XIX i XX wieku, w której znajdują się jeszcze niektóre zabytkowe urządzenia do suszenia, maglowania i prasowania bielizny oraz kotłownia uzdrowiskowa z zabytkowym piecem węglowym.
Od strony południowo zachodniej budynek przylega bezpośrednio do Parku Zdrojowego.
Historycznie, za czasów funkcjonowania zakładu kąpielowego „Łazienki Luizy” wejście główne funkcjonowało w północno zachodniej części budynku (w obrębie dzisiejszej klatki schodowej łączącej parter z I piętrem).
W rzucie budynku wyraźnie można odczytać granicę między częścią starszą – eklektyczno -secesyjną („Łazienki Luizy”), a częścią rozbudowaną z dominującym stylem klasycystycznym.
Elewacje budynku w czasie przebudowy z lat 30-tych zostały dostosowane do panujących ówcześnie trendów w architekturze. Powyższe wiązało się z uproszczeniem układu dachów, oraz zminimalizowaniem i uproszczeniem elementów ornamentyki elewacyjnej.

Więcej informacji o projekcie: Dział Marketingu i Sprzedaży marketing@szczawno-jedlina.pl,