Uzdrowiskowy Szlak Turystyczno – Rekreacyjny

Uzdrowiskowy Szlak Turystyczno – Rekreacyjny prowadzi przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca Jedliny-Zdroju. Powstał w II połowie XVII w. Do dnia dzisiejszego na szlaku zachowały się unikatowe pomniki przyrody, zabytkowe budynki, źródła wód mineralnych, obeliski i miejsca do wypoczynku. Trasa szlaku zaczyna się w centrum uzdrowiska na Placu Zdrojowym, a kończy w zabytkowej alei z kapliczką Najświętszej Marii Panny. Na szlaku znajduje się 12 punktów zwanych potocznie „przystankami”. Jego długość wynosi 6,5 km. Przejście całej trasy zajmuje około 2,5 godziny. Trasa prowadzi przez Park Południowy i Park Północny z historycznym drzewostanem. Z wielu punktów widokowych podziwiać możemy panoramę Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich.

OPIS STACJI UZDROWISKOWEGO SZLAKU TURYSTYCZNO – REKREACYJNEGO

 1. Centrum uzdrowiska – Plac Zdrojowy; „Dom Zdrojowy” z zakładem przyrodoleczniczym; pijalnia wód mineralnych „Charlotta”; uzdrowiskowy szpital kardiologiczny „Terasa”.
 2. Park bukowy.
 3. Polana słoneczna. Obelisk kamienny.
 4. Polana oddechowa. Obelisk kamienny.
 5. Punkt widokowy na panoramę Gór Sowich – widok na kotlinę uzdrowiskową oraz Góry Sowie z najwyższym ich szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m.).
 6. Źródełko.
 7. Pomnik Carla Beinerta – założyciela uzdrowiska.
 8. Widok na górę Borową (853 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w paśmie Gór Wałbrzyskich.
 9. „Promenada słoneczna”.
 10. Zabytkowy kościół z XIX wieku.
 11. Promenada Uzdrowiskowa z zabytkową kapliczką N.M.P.

Unikalne stuletnie okazy drzewostanu.

W zimie funkcjonuje tu oświetlony stok narciarski lub naturalny tor saneczkowy.