W wałbrzyskim rynku mieści się wiele zabytkowych kamienic, ciekawsze z nich to:

  • „Kamienica pod Kotwicą”: kamienica narożnikowa zbudowana w 1799 roku, w stylu barokowo-klasycystycznym, na fasadzie widnieje napis „MDCCXCIX”, na parterze znajdują się trzy podcienia, elewacja jest podzielona pilastrami o głowicach jońskich. Swoją nazwę zawdzięcza kotwicy usytuowanej na samym szczycie kamienicy. Kotwica była symbolem handlowych związków Wałbrzycha z krajami zamorskimi.
  • „Kamienica pod trzema różami”: wybudowana w stylu barokowym powstała w 1777 roku. Jest to kamienica z podcieniami, trzypiętrowa. Swoją nazwę zawdzięcza trzem stiukowym różom usytuowanym na frontowej elewacji.
  • „Kamienica pod czterema Atlantami”: zlokalizowano w niej siedzibę Biblioteki pod Atlantami. Zbudowana została w latach 1791–1793 w stylu klasycystycznym, przebudowana w 1856 roku. Kamienica została zbudowana dla miejskiego podskarbiego i kupca winnego J.W. Röllscha, dawniej mieściła się tu winiarnia w której był Johann Wolfgang von Goethe. Nazwa kamienicy wywodzi się do czterech atlantów usytuowanych na fasadzie na wysokości drugiej kondygnacji.

Zdjęcia dzięki uprzejmości UM w Wałbrzychu.