Szczawno-Zdrój, 2018-09-27

 

MKS Basket Szczawno-Zdrój

Topolowa 5

58-310 Szczawno-Zdrój

 

PROJEKT

„Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój”

szkolimy się jak zapobiegać wypadkom i pomagać w przypadku wystąpienia nieoczekiwanego zdarzenia losowego.

 

Witam serdecznie, nasz klub MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój po udanym dla nas projekcie dotyczącym przekazania defibrylatora AED na Halę Sportową w Szczawnie-Zdroju i przeszkoleniu 50 dzieci z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, chciałby dalej kontynuować swoją działalność w tym kierunku.

W związku z tym, zachęcam do publikacji informacji o projekcie, którego jestem autorem. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Realne Marzenia” z Olkusza złożyliśmy wniosek w programie PZU PomocToMoc – www.pomoctomoc.pzu.pl dotyczący zorganizowania w Szczawnie-Zdroju szkolenia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z wykorzystaniem innowacyjnego symulatora w technologii wirtualnej rzeczywistości oraz zakup 12 defibrylatorów AED, które rozlokowane zostaną w kluczowych dla miasta miejscach. Nasz projekt zakłada przeszkolenie z pierwszej pomocy 300 osób mieszkających, uczących się i pracujących w Szczawnie-Zdroju. Będą to uczniowie szkół, pracownicy Urzędu Miasta, Biblioteki, czy też mieszkańcy Uzdrowiska.

Złożenie wniosku do programu PomocToMoc poprzedziły konsultacje społeczne, w których otrzymaliśmy kilka pozytywnych odpowiedzi, że przeprowadzenie kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej w naszej gminie jest jak najbardziej zasadne i potrzebne. Różne środowiska wyrażają poparcie i chęć udziału w organizowanym przez nas szkoleniu (Urząd Gminy, Biblioteka, Szkoła, Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój i Szczawno Zdrój Możliwości, Przychodnia, mieszkańcy Szczawna-Zdroju) w przypadku jego realizacji. Społeczność Szczawna-Zdroju czuje bowiem potrzebę nieustannego kształcenia się w tematyce udzielania pierwszej pomocy, bowiem każda sytuacja, gdzie trzeba udzielić pierwszej pomocy jest stresująca i każde kolejne szkolenie pomoże uczestnikom opanować stres i nerwy w sytuacjach, gdzie faktycznie będzie potrzebna ich pomoc. Technologia VR pozwala na odbycie szkolenia w wymiarze 3D. Nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, może przydać się kursantom na każdym etapie ich życia. Nie można określić kiedy to nastąpi i najlepiej, aby takich sytuacji było jak najmniej. Niestety, zagrożenia czyhają na nas wszędzie i musimy być przygotowani w każdym momencie życia, aby stawić im czoła.

O tym, czy projekt „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój” znajdzie uznanie w oczach PZU i zostanie sfinansowany dowiemy się do 10 października. Oprócz oceny czysto merytorycznej projektu, wpływ na jego akceptację ze strony organizatorów, może mieć fakt, czy projekt jest „popularny” wśród mieszkańców, mediów i osób chcących w nim uczestniczyć. W związku z tym proszę o udostępnienie tej informacji na Waszych portalach, a  wszystkich odbiorców o polubienie naszego projektu na stronie www.pomoctomoc.pzu.pl/node/427 , gdzie wspólnie możemy pokazać, jak ważna jest dla nas wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, która niejednokrotnie może uratować komuś życie. Gdyby udało się wdrożyć nasz projekt w życie, stalibyśmy się jedną z bazpieczniejszych, jak nie najbezpieczniejszych gmin w Polsce, pod względem wyposażenia w AED i przeszkolenia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. #RazemMożemyWięcej

Dziękuję za wsparcie

Paweł Danielak